Jak bardzo lubisz siebie? Zadaję to pytanie nie bez powodu, bo od tego jak bardzo lubisz siebie, zależy, jak dobrze radzisz sobie w życiu. Co więcej, od tego jak radzisz sobie w życiu, zależy to jak bardzo lubisz siebie.

8 kroków do zwiększenia poczucia własnej wartości

Poniżej opisałam 8 sposobów na polubienie siebie. Jeśli uda Ci się je zastosować i zmienić swoje nawyki myślowe, większe poczucie własnej wartości będzie zaledwie skutkiem ubocznym polubienia siebie.

1. Najprostszym sposobem, który możesz zastosować tu i teraz jest powtarzanie sobie „lubię siebie!”. Gdy przechodziłam życiowy kryzys, moje poczucie własnej wartości było na bardzo niskim poziomie. Nie akceptowałam siebie taką, jaka jestem i nieustannie porównywałam się z innymi. To powodowało, że czułam się jeszcze gorzej. Mój dialog wewnętrzny opierał się tylko na negatywnych sformułowaniach, takich jak: “nic mi nie wychodzi”, “nic nie potrafię” lub “nie mam szczęścia w życiu”. Gdy myślałam w ten sposób, dostawałam więcej tego, czego się obawiałam. Dopiero krótkie “lubię siebie” powtarzane kilka razy dziennie, utwierdziło mnie w przekonaniu, że naprawdę lubię siebie i może życie jest wartościowe i szczęśliwe.

2. Nagradzanie siebie jest super! Warto to robić i celebrować nawet najmniejsze sukcesy, ponieważ wzmacnia to poczucie własnej wartości. Każdy ma jakieś sukcesy, choćby przygotowanie dobrego posiłku lub wyjście na spacer pomimo lenistwa czy kiepskiej pogody.

Tylko uwaga! Nie nagradzaj się jedzeniem i szukaj innego sposobu np. masaż, fryzjer, kosmetyczka, domowe spa, kąpiel przy muzyce i świecy. Pomysłów jest wprost nieskończenie wiele. Podpowiem Ci jeszcze kilka: zadbanie o siebie, zakup książki, świeczki, zapachu, kwiatu do domu (samo wybieranie traktuj, jak część nagrody), zakup czegoś małego, co lubisz dostawać, spacer, samotne wypicie kawy w ulubionej kawiarni, jeżdżenie samochodem bez celu i słuchanie muzyki, albo może rozmowa z kimś najbliższym. Pomyśl, co Tobie sprawia najwięcej przyjemności i znajdź swoją nagrodę.

3. Koncentracja na mocnych stronach. Pomyśl o cechach lub umiejętnościach, które pomagały Ci odnieść jakikolwiek sukces lub o sytuacjach z życia, które dawały Ci satysfakcję. Jest to trudne zadanie, bo łatwiej jest nam mówić o naszych słabościach, niż o mocnych stronach. Całe życie uczono nas, żeby pracować nad niedoskonałościami, dlatego tak bardzo jesteśmy do nich przywiązani. To jednak powoduje, że oceniamy siebie negatywnie w całości, nie widząc zalet czy osiągnięć. Gdy odwrócimy to myślenie o nas samych i skoncentrujemy swoją uwagę na rozwijaniu mocnych stron, wówczas nasza pewność siebie wzrośnie. To właśnie Twoje mocne strony są dowodem na to, jak wiele już osiągnęłaś i jak wiele już masz. Zacznij z tego korzystać.

4. Nazywanie własnych emocji i uczuć bardzo pomaga uwierzyć w siebie, zajrzeć w głąb siebie i rozpoznać swoje potrzeby. Gdy znasz swoje prawdziwe pragnienia np. potrzebę akceptacji, wyrozumiałości, wsparcia, miłości czy odpoczynku i starasz się je zaspokoić, przestajesz być zależna od aprobaty innych ludzi. Wiesz, że tylko Ty możesz to zrobić i gdy zaczynasz działać w zgodzie z tym, co Ty potrzebujesz, czujesz sprawczość. To z kolei jest bardzo ważny krok do budowania mocnych korzeni własnej wartości wypływającej z Twojego wnętrza. 

Jeśli jednak obraz siebie budujesz na podstawie opinii innych ludzi, na tym co ktoś o Tobie pomyśli, wówczas nieustannie starasz się spełniać czyjeś oczekiwania, chcesz się przypodobać za wszelką cenę, bo w środku cała drżysz o możliwość negatywnej opinii na swój temat. A co się dzieje jeśli faktycznie słyszysz coś negatywnego? Twoje poczucie własnej wartości leci na łeb, na szyję, a Ty czujesz się nikim. Jak widzisz, jest to bardzo chwiejny i totalnie nieskuteczny sposób.

5. Poszukaj sytuacji, kiedy z łatwością przychodzi Ci pozytywne myślenie o sobie i swoim ciele (może to być spokojny poranek, spacer, picie kawy, patrzenie na piękne widoki, ukończenie jakiegoś zadania). Wykorzystaj to i w tym czasie powtarzaj sobie to co chciałabyś o sobie myśleć:

Jestem piękna.

Jestem mądra.

Jestem szczupła.

Jestem wysportowana.

Kocham siebie, lubię siebie.

Jestem szczęśliwa. Życie jest piękne.

Jestem wartościowa, taka, jaka jestem.

Jestem ważna.

Na początku będziesz się dziwnie czuła, ale z czasem poczujesz to całą sobą ❤️

Powiedz sama — czy gdybyś nieustannie krytykowała swoją przyjaciółkę, czy sądzisz, że ona chciałaby się Tobą spotykać? To samo jest z ciałem, ciało Ci oddaje to co od Ciebie słyszy. Gdy zaakceptujesz je takie, jakie jest, wówczas poczuje się kochane i zacznie z Tobą współpracować. Daj sobie trochę współczucia i zrozumienia, bez krytyki i pretensji, bez wyrzutów sumienia!

6. Umysł i ciało pełne toksyn nie funkcjonują dobrze. Czujesz się zmęczona, ociężała, bez energii i wówczas trudno jest Ci myśleć dobrze o sobie. Zwyczajnie nie masz nawet sił na zrobienie czegokolwiek, co mogłoby poprawić postrzeganie samej siebie. Sposób odżywiania, jest tutaj kluczowy. To głównie jedzenie dodaje nam lub odbiera energię. Wpływa też bezpośrednio na nasze myśli. Jedzenie (kalorie, które dostarczamy) zmienia się w chemię, która albo poprawia nam samopoczucie, albo je pogarsza. 

Czy nie jest tak, że przy lepszym samopoczuciu czujesz, że możesz więcej? Uwalniasz wtedy potencjał i zaczynasz wierzyć w siebie, nawet bardziej się sobie podobasz. Ten sam efekt uzyskasz, odżywiając się zdrowo i uprawiając choćby najmniejszą aktywność fizyczną, taką jak spacer. 

Gdy przestaniesz się objadać niezdrową żywnością, poczujesz się lekko, wzrośnie poziom energii, skóra stanie się jędrna, a oczy zaczną błyszczeć. Zobaczysz efekty swojego działania. Wtedy wiesz, że możesz, a Twoje poczucie własnej wartości szybuje ekspresowo.

7. Umiejętność mówienia NIE kiedy czujemy, że ktoś przekracza nasze granice lub oczekuje od nas działania czy mówienia wbrew sobie. Z badań wynika, że osoby asertywne cieszą się lepszym zdrowiem, rzadziej miewają stany depresyjne i mniej się frustrują. Brak asertywności powoduje, że tracimy kontrolę nad sobą i naszym życiem. Jak więc być asertywnym? Zaufaj sobie, bo tylko Ty wiesz kiedy czujesz się niekomfortowo z podjętą decyzją. Jeśli chcesz odmówić, lecz obawiasz się reakcji Twojego rozmówcy (lub co gorsza — jego oceny), zauważ jakie przekonanie za tym stoi i czego się boisz (strach ma wielkie oczy). Gdy dajesz sobie prawo do bycia asertywną, nagle okazuje się, że ludzie bardziej Cię szanują i z czasem zaczynają akceptować postawione granice. 

8. Bycie uczciwym i życzliwym człowiekiem. Któż z nas nie chce być traktowany z szacunkiem i życzliwością? Są to normy, czy też wartości powszechnie uznawane za dobre. Większość z nas ma przekonanie, że tak właśnie powinni zachowywać się ludzie w każdej sytuacji. Co się dzieje kiedy jednak postanawiamy działać inaczej? Kiedy kłamiemy, oszukujemy lub okazujemy brak szacunku? Wówczas zdradzamy nasz własny system wartości i działamy wbrew sobie. “Hipokryzja ze swojej natury jest niszcząca. Umysł odrzuca sam siebie”. Czujemy się źle ze sobą oraz podkopujemy szacunek do samych siebie. Możemy znaleźć milion usprawiedliwień naszego zachowania, ale nie jesteśmy w stanie oszukać sami siebie, w głębi naszego umysłu osądzamy swoje zachowania, niszcząc poczucie własnej wartości.

Buduj poczucie własnej wartości krok po kroku

Wiem, że zmiana nawyków nie jest łatwa, ale z własnego doświadczenia powiem Ci, że warto pokonać samego siebie, aby zobaczyć małe cuda, które zaczną się wydarzać w Twoim życiu. Wierzę w Ciebie! Zrób tyle, ile czujesz, że możesz zrobić, nie więcej! Tak jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *